MediaWiki için SEO ayarını nasıl yapabilirim? (index.php silme / cPanel / Plesk / Apache / Nginx)

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere bir wiki (viki / Ansiklopedi) yazılımı olan MediaWiki üzerinde nasıl Google dostu SEO ayarı yapabileceğinizi anlatacağım. Bir çoğunuzun bildiği üzere Wikipedia’da MediaWiki kullanıyor.

Bu işlemi cPanel, Plesk ve normal LAMP / LEMP kurulu sunucunuzda uygulayabilirsiniz. İşlem için basit düzeyde bilgi yeterli olacaktır.

İşlem için öncelikle MediaWiki dizininde bir .htaccess dosyası oluşturmalıyız:

Dosya içerisine aşağıda verdiğim kuralları eklemelisiniz:

# MediaWiki SEO
RewriteEngine On
RewriteCond %{DOCUMENT_ROOT}%{REQUEST_URI} !-f
RewriteCond %{DOCUMENT_ROOT}%{REQUEST_URI} !-d
RewriteRule ^(.*)$ %{DOCUMENT_ROOT}/index.php5 [L]
RewriteRule ^/?images/thumb/[0-9a-f]/[0-9a-f][0-9a-f]/([^/]+)/([0-9]+)px-.*$ %{DOCUMENT_ROOT}/thumb.php5?f=$1&width=$2 [L,QSA,B]
RewriteRule ^/?images/thumb/archive/[0-9a-f]/[0-9a-f][0-9a-f]/([^/]+)/([0-9]+)px-.*$ %{DOCUMENT_ROOT}/thumb.php5?f=$1&width=$2&archived=1 [L,QSA,B]
# MediaWiki SEO

Daha sonra SEO düzenlememizi aktifleştirmek için:

LocalSettings.php dosyasını açın ve aşağıda verdiğim değerleri ekleyin:

$wgArticlePath = "/$1";
$wgUsePathInfo = true;
$wgGenerateThumbnailOnParse = true;

Değerler var ise altta verdiğim şekilde düzenleyin:

$wgEnableUploads  = true;
$wgScriptPath = "";
$wgScriptExtension = ".php5";

Hepsi bu kadar. Şimdi MediaWiki kurulumunuzu işlemi test etmek için ziyaret edebilirsiniz. Lütfen yukarıdaki işlemler sırasında bir problem yaşarsanız bana bu konu altından ulaşın.

1 Like

Bu ayarı bizim vikide uyguladı @MuhYal. Bu işlemleri yapınca başka bir işleme gerek kalmıyor. /index.php/ sayfaları da direkt geçersiz sayılıyor. Ben buna benzer bir ayarı virtual host bloguna kod ekleyerek yapmıştım mesela ve normal linkler /Title olarak çalışıyordu ama /index.php/ ile çağırınca da sayfalar açılıyordu. Bu da vikide ikilik çıkarıyordu ki yönlendirmeyle vs. Google’a ancak indexletebilmiştim.

Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra vikiye dosya yükleyince önizlemeler görünmüyorsa yukarıdaki değeri true yapın.

1 Like

Bildirimin için teşekkürler @bekircem . Verdiğin koda göre düzenlemeyi konuda yaptım :wink:

1 Like