WMware ESXi güncelleme işlemi nasıl yapılır? (SSH)

Merhaba arkadaşlar bu konumuzda sizlere WMware ESXi 3/4/5/6.x sürümüne gelen yamaları / güncellemeleri SSH ile nasıl yükleyebileceğinizi anlatacağım. İşlemlerimiz oldukça basit yalnızca işlemi yapmadan önce en az iki defa okuyun lütfen.

İşlem gereksinimleri:

  • Ücretsiz ESXi lisansı ile birlikte My VMware hesabı.
  • En az 3 GB disk alanı.
  • vSphere Client programı

İşlem adımlarını sıralar isek;
Öncelikle VMware sitesinde hesabınız ile oturum açmalısınız.

Daha sonra şu adresten Product Patches ESXi versiyonunuzu seçin ve Search butonu ile güncellemeleri arayın.

Bu adımda dikkat etmeniz gereken şey güncellemeleri tek tek yüklemenize gerek olmaması. Yani en son çıkan güncellemeyi yüklemeniz yeterli olacaktır. Bu ekranda seçim sonrası ilgili güncelleme dosyasını indirmelisiniz.

İndirme işlemi sonrası vSphere Client programı ile WMware ESXi kurulu sunucunuza bağlanmalısınz.

Bağlantı sonrası sol taraftan WMware ESXi sunucunuzun adına tıklayıp > Sağdan Configuration > Yine sol alttan Storage > datastore1 (siz kendinize göre seçebilirsiniz benim sunucumda isim muhyal olarak geçiyor.) > Sağ tıklayıp “Browse Datastore” kısmını seçmelisiniz.

Daha sonra ise açılan ekranda “Upload files” butonunu ile WMware ESXi sunucunuza bu güncelleme dosyasını yüklemelisiniz. Güncelleme dosyanızı WMware ESXi sunucunuza yükledikten sonra SSH ile sunucunuza bağlanıp aşağıda verdiğim adımları uygulamalısınız.

Şimdi sıra güncelleme dosyasını WMware ESXi sunucumuza yüklemeye geldi. Bunun için:

esxcli software vib install -d /vmfs/volumes/DATASTORE_ADI/GUNCELLEME_DOSYANIZ.zip

Komut sonrası şu şekilde bir uyarı aldıysanız her şey yolunda demektir. İşlem tamamlandıktan sonra sunucunuzu yeniden başlatmayı unutmayın.